Zlín

Bytové domy
Centrální park II. etapa Jižní svahy

LOKALITA

Projekt ʺBytové domy u Centrálního parku II. ʺ je situován v jedné z nejpříjemnějších částí města Zlína v bezprostřední blízkosti Centrálního parku na Jižních Svazích s překrásným výhledem od nedalekého Svatého Hostýna až po vzdálenější Buchlov.

Výjimečnost tohoto projektu spočívá především v blízkosti Centrálního parku a lesnatého okolí Zlína vhodného ke sportovním a oddechovým aktivitám. Samozřejmostí je vybavenost lokality dětskými hřišti a veřejnými sportovišti užívanými obyvateli Jižních Svahů všech věkových kategorií. Z hlediska občanské vybavenosti nabízí lokalita v okruhu 500 m mateřskou a základní školu, nákupní centrum, poštu, lékárnu a další. V těsné blízkosti zástavby se nacházejí zastávky MHD. Dalším kladem lokality je dostupnost z centra Zlína za 7 min.

O PROJEKTU

Hlavní urbanistická koncepce projektu je tvořena 5 řadovými bytovými domy, jejichž orientace a tvar jsou nejvíce ovlivněny svažitostí terénu. Domy jsou prostorově a polohově orientovány tak, aby převažovaly nezastíněné výhledy do volného prostranství se zelení. Charakteristickým prvkem realizovaných bytových domů je kombinace bílé a cihlové barvy s titanzinkovým plechem. Reminiscencí baťovské architektury je členění fasád cihlovou a bílou barvou v úrovni podlaží. Každý byt je spojen s venkovním prostředím nejméně jednou terasou nebo prostorným balkónem. Vnitřní dispozice jednotlivých bytů jsou řešeny přehledně s důrazem na maximální funkčnost, účelnost a pohodlí.
V každém bytovém domě je k dispozici 39 bytových jednotek ve všech bytových kategoriích, od 1+kk s výměrami od 31 m2 až po 4+kk s podlahovou plochou až 115 m2. Samozřejmostí je možnost pořízení sklepa ve vstupním podlaží domu. Parkování je zajištěno na venkovních parkovištích u bytových domů a podél komunikací nebo v samostatných garážích situovaných v suterénech domů. V okolí domů je rozsáhlá sadová výsadba.

Bytové domy jsou tvořeny jedním podzemním, pěti plnými a jedním ustupujícím nadzemním podlažím. Nosný systém je tvořen svislými zděnými stěnovými konstrukcemi a vodorovnými železobetonovými monolitickými stropy. Velkou předností tohoto řešení je především to, že zaručuje naprosto nerušené dispozice bytů bez zbytečných sloupů a průvlaků.
Celý projekt je připravován s maximální péči od urbanistické studie, přes návrhy dispozic jednotlivých bytů až po řešení interiérů bytovým architektem. Individuální požadavky zájemců o bydlení lze uspokojit variabilitou interierů včetně slučování menších bytových jednotek ve větší byty.

V této lokalitě již bylo v předchozích etapách výstavby úspěšně dokončeno a předáno 10 bytových domů s celkovým počtem 354 bytových jednotek.